Як вибрати розмір протигазу та респіратору

Як вибрати розмір протигазу та респіратору

Однією з найважливіших вимог до фахівців, які забезпечують безпеку робіт у потенційному контакті з отруйними речовинами, є вміння правильно підібрати індивідуальні засоби захисту від них. У цій статті розглянемо, як правильно за таблицею значень для дорослих визначити розмір протигазу та респіратора. Належне виконання ними своїх обов’язків як захистить працівників, а й убезпечить роботодавця від негативних наслідків.

Питання безпеки в умовах потенційного контакту з отруйними речовинами у газоподібній формі стоять на порядку денному вже не один десяток років. Перші згадки про респіраторів стосуються ще XVI століття, а достовірні відомості про використання протигазів – до середини ХІХ століття.

Захист органів дихання у надзвичайних ситуаціях

За умови можливого контакту зі шкідливими газами, в першу чергу необхідно захистити від ураження життєво важливі органи. Більшість нещасних випадків при надзвичайних ситуаціях трапляються через проникнення отруйних речовин через органи дихання в легені та подальшого їх транспортування кровоносними судинами до мозку, серця та інших органів. Тому захистом органів дихання необхідно забезпечити всіх, хто потенційно може увійти до такого контакту.

Респіратор підходить лише захисту органів дихання, протигаз також захищає обличчя, очі, а іноді шкіру голови.

Наслідки неправильного підбору розміру протигазу та респіратора

Наслідки контакту органів дихання із шкідливими газами залежать від ступеня активності отруйної речовини та її концентрації. Переважна більшість із них викликає серйозні хронічні захворювання легень та бронхів, ураження слизової оболонки носа та порожнини рота.

Вплив на очі таких речовин, як окис вуглецю (чадний газ) або аерозолі в перспективі може призвести до втрати зору, а в надзвичайній ситуації – втрати орієнтації, внаслідок чого потерпілий не зможе самостійно залишити небезпечне місце.

Висока концентрація будь-яких шкідливих газів з високим ступенем ймовірності призведе до смертельного наслідку, а такі гази, як зарин, зоман, іприт і подібні до них приводять до смерті навіть при малих дозах.

Як правильно підібрати розмір?

Для визначення розміру протигазу або респіратора необхідно провести відповідні вимірювання та знайти отримані дані в таблиці розмірів.

Протигаз

Визначення розміру протигазу вимагає провести два виміри. Переважний інструмент для проведення вимірів – м’яка вимірювальна стрічка довжиною 1 м і більше.

Перший круговий вимір – вертикальний: вимірюється довжина овалу, що проходить через скроні, верхівку, щоки та підборіддя. Другий круговий вимір – горизонтальний – проходить через отвори вух та надбрівні дуги.

Точніший результат у визначенні розміру дає підсумовування отриманих даних. Визначення розміру протигазу тільки за вертикальним круговим виміром вважається менш надійним.

За наявності у протигазу додаткових лямок, що регулюються, наприклад, у ГП-7, достатньо провести тільки один вимір — горизонтального кола на рівні чола.

Також застосовуються універсальні моделі. Наприклад, панорамна маска МАГ-3. Замість очкового вузла має одне панорамне скло. Разом з п’ятиточковим оголов’ям і пряжками, що самозатягуються, все це дозволяє використовувати його для голови будь-якого розміру.

Респіратор

Щоб підібрати респіратор, достатньо провести лише один вимір — від верхньої точки перенісся (трохи нижче за рівень надбрівних дуг) до нижньої точки на підборідді.

Для виміру висоти обличчя досить звичайної лінійки довжиною 25-30 см.

Таблиця розмірів

Як вибрати розмір протигазу та респіратору

Як перевірити правильність вибору розміру?

Засоби індивідуального захисту органів дихання можуть повною мірою виконувати свої функції тільки якщо вони герметичні, тобто не пропускають до органів дихання не призначені для цієї речовини.

Перевірка протигазу або респіратора на герметичність досить проста – необхідно надіти маску, затиснути долонею дихальний отвір і зробити 3-4 глибокі вдихи.

Зазвичай у момент перевірки працівника поміщають у спеціальне середовище, схоже з умовами роботи в надзвичайній ситуації, але з безпечними речовинами, що розміщені в повітрі, такими як ізоамілацетат або сахарин. Речовину для перевірки вибирають залежно від типу речовини, з якою доведеться працювати в надзвичайних умовах та очікуваної концентрації.

Якщо повітря вільно проникає в організм людини, протигаз або респіратор використовувати не можна. Проникнення може бути обумовлене двома факторами – наявністю конструктивних ушкоджень протигазу (тріщини у скла, надрізи, розриви тощо) або недостатнім приляганням протигазу до голови внаслідок неправильно підібраного розміру.

Додати коментар