Як оподатковуються товари з Joom в Україні

Як оподатковуються товари з Joom в Україні

Компанії, які ввозять товари з-за кордону в Україну, продають їх з великими націнками. Це мотивує українців самостійно замовляти закордонні товари онлайн через інтернет магазини, як Joom.

Такий стан речей багатьом власникам торгових мереж не подобається. Тому було вирішено внести зміни в порядок оподаткування посилок з-за кордону.

Спершу уряд заявляв про обмеження в три неоподатковувані податками посилки на місяць. Потім Кабмін вирішив просувати законопроект про зниження ліміту на посилки без мит до 22 євро. А тепер Верховна Рада прийняла закон № 9260, де вже фігурує цифра в 100 євро.

У скільки ж все-таки українцям обійдуться замовлення з-за кордону?

Скільки ми платимо зараз

Сьогодні будь-який українець може купувати з-за кордону скільки завгодно товарів, ціна яких не перевищує 150 євро.

Якщо ж товар коштує дорожче, доводиться доплачувати мито і податок на додану вартість.

Припустимо, ви хочете замовити посилку вартістю 200 євро. Різниця між цією сумою і лімітом – 50 євро. З цієї різниці ви платите мито – 5 євро, і 11 євро ПДВ. Виходить, ваша додаткова витрата – 16 євро.

Норма в 150 євро для підприємливого бізнесу була не страшна – він все одно обходив розмитнення. Товар оформляли на окремих осіб і отримували його невеликими партіями, які не перевищували ліміту вартості.

Кабінет Міністрів України вирішив боротися з цим. І законопроект № 2245 Про внесення змін до Податкового кодексу порахували найкращою можливістю.

Як працює правило трьох посилок

Законопроект припускав, що не платити податки можна тільки за три посилки в місяць вартістю до 150 євро. Нововведення мали запустити з 2019 року.

За виграний час необхідно було створити нове спільне для перевізників і фіскалів програмне забезпечення. В єдину систему для поштових операторів заносилися б дані про одержувачів посилок. Так ГФС бачила б, скільки вантажу і звідки отримує кожна людина. Автор поправки про “три посилки” Вадим Денисенко заявляв, що все це дозволило б наповнити бюджет додатково на півмільярда гривень.

Але з’ясувалося, що такий облік поштових відправлень – справа занадто витратна. В Укрпошті порахували: щоб найняти людей, які заносили дані в систему, потрібно витратити від 50 до 70 мільйонів гривень. А багато відділень Укрпошти взагалі досі не комп’ютеризовані.

Не дивно, що нові правила обурили поштові компанії. Якщо гроші на модернізацію відділень пішли б з бюджету, то приватникам довелося б витратити з власної кишені. Крім того, нові правила змусили б українців замовляти менше товарів, відповідно, менше посилок-менше податків.

Поштовики просили ветувати закон ще в грудні 2017 року, але Петро Порошенко його підписав. Через майже рік, 31 жовтня 2018 р., норму все ж скасували новим законопроектом. Поштовики зітхнули з полегшенням. Але ненадовго.

Неоподатковувані 150 євро – це багато, давайте 22

Фіскальні новатори вирішили не зупинятися. Раз рахувати посилки -не варіант, вирішили обкладати митами всі посилки дорожче 22 євро. Тобто за товар 200 євро ви заплатите державі вже не 16, а майже в 4 рази більше. Віднімаємо від 200 євро 22. Виходить, різниця – 178 євро. Мито – 18 євро, ПДВ – 39. Доведеться віддати державі 57 євро.

Міністерство фінансів пропонувало норму в 22 євро ще в кінці 2016 року. Тоді це викликало обурення, і законопроект відкликали. Але ідею знову обговорювали 25 жовтня 2018 року на закритому засіданні робочої групи з розробки змін до Митного і Податкового кодексів України – про це розповіли в службі доставки Meest.

Ця ініціатива, як і та, що стосується трьох посилок, – сумнівна. Через неї вартість покупок в зарубіжних інтернет-магазинах зросте мінімум на третину.

У Комітеті з питань податкової та митної політики заспокоюють: знижувати неоподаткований імпорт до 22 євро не пропонують. Але, схоже, що до цієї норми йтимуть поступово. На цьому тижні у Верховній Раді зареєстрували законопроект, в якому Кабмін таки пропонує знизити безмитний ліміт на посилки: поки в 100 євро без обмеження кількості посилок.

Якщо норму приймуть, вона почне діяти з другої половини 2019 року.

Як норма в 100 євро вплине на громадян

Згадаймо про нашу посилку ціною в 200 євро. При новому порозі, який пропонує Кабмін, ви заплатите державі 32 євро. З нашої різниці в 100 євро ми заплатимо 10 євро мита і 22 – ПДВ. Це, звичайно, вже не лякаючі 57, але і не колишні 16.

Важливо, що законопроектом №9260 операторів поштового зв’язку призначають податковими агентами. Тобто саме вони платитимуть ПДВ за посилки, які перевищили ліміт. Через це подорожчає міжнародна доставка. У будь-якому випадку доведеться платити суму, тотожну податку.

Українцям не буде вигідно замовляти дешевші закордонні товари, бо різницю в ціні “з’їсть” податок.

Привід для радості є тільки у українського виробника – нові норми дозволять йому трохи підняти ціни. 

Українці почнуть шукати нелегальні шляхи ввезення товарів в Україну, а це вдарить по держбюджету і доходах операторів поштового зв’язку. Крім того, строк доставки може зрости в країні недостатньо митників, для того щоб пильно і швидко перевіряти всі надходження. А налагодити величезну базу одержувачів складно.

Також існує ризик, що, не бажаючи переплачувати за замовлений товар, все більше українців будуть “хитрувати” і вказувати в митній декларації занижену вартість: наприклад, не 200 євро, а 100. Хоча митна служба має право відкрити посилку, оглянути і оцінити її вартість, але не завжди на бунтівного громадянина є пильний працівник.

Оцініть статтю
Додати коментар